[Dopisek od autora bloga: poniższy opis zawierał sporo błędów w nazwach broni, czy postaci]
Od dawnych czasów postać wampira utożsamiano z krwiożerczym monstrum, siejącym śmierć i spustoszenie, nieśmiertelnym potworem posługującym się czarną magią, z typowym przedstawicielem chaosu. Aby jednak zadaniem wampira było ratowanie świata przed zagładą – to mija się „odrobinę” ze stereotypowym wizerunkiem krwiopijcy. Właśnie w taką nietypową rolę wciela się gracz zasiadający do „Blood Omen: Legacy of Kain”, gry z pogranicza przygodówki i role-playing.
Fabuła tej gry jest dość ciekawa, choć niezbyt rozbudowana. Zadaniem bohatera, tytułowego Kaina, jest odnalezienie dziewięciu artefaktów koniecznych do odnowienia porządku i równowagi w krainie zwanej Nosgoth. Przedmioty te są w posiadaniu kręgu dziewięciu strażników, którzy złamawszy przysięgę zaczęli używać ich do czynienia zła. Odebranie artefaktów jest oczywiście ściśle związane ze zlikwidowaniem owych strażników.
Sterowanie grą i ogólnie jej zasady nie są skomplikowane. Wybór czynności nie jest zbyt duży, lecz wystarczający: atak wybraną bronią, używanie magii, przemiana w jedną z pięciu form egzystencji, oraz podstawową czynność wampira – wypijanie krwi, uzupełniają klawisze odpowiadające za wybór magii i magicznych przedmiotów, przybliżanie i oddalanie obrazu oraz przejścia do menu gry. W praktyce wygląda to bardzo prosto – bohater idzie, gdzie go oczy poniosą i „rozwala” przeciwników magią i mieczem. Po drodze zdobywa czary, przedmioty, nowe bronie i pancerze. Proste, lecz wciągające zajęcie. Główne tereny do eksploracji stanowią labirynty wewnątrz budowli oraz rozległe obszary pomiędzy nimi. Cel gry zostaje ściśle określony na początku, lecz obowiązuje w nim ścisła chronologia następujących po sobie wydarzeń: aby dostać się do innej, ważnej lokacji, należy wpierw spenetrować poprzednią. Nie istnieje konieczność poszukiwania dróg dojścia – dostęp do nowych terenów otwiera się sam we właściwym miejscu i czasie.
Bohater gry to wszechstronnie uzdolniony wojownik. W prawej ręce dzierży miecz, w lewej magię i magiczne przedmioty, nosi na sobie zbroję i potrafi przybierać różne, ciekawe postacie. Jego siłą życiową stanowi krew wypijana z zabijanych przeciwników, posiada również określoną ilość energii magicznej zużywanej na specyficzne „wampirze” czary oraz na przemiany. Jego słabością jest wrażliwość na wodę pod każdą postacią, nie przepada również za chodzeniem po kwasie lub gorącej lawie. Jego wampirzy głód krwi objawia się spadkiem energii życiowej, zaś jego wampirza aura nadnaturalnej mocy powoduje jednostajny wzrost energii magicznej. Ilość dostępnej energii może zwiększać znajdując dwa typy artefaktów: miniaturowy słupek krwi (próbówka) podnosi linię życia, magiczny trójkąt zwiększa ilość runów magii. Siła fizyczna wampira pozwala mu na przesuwanie tarasujących drogę głazów, a noc jest dla niego najdogodniejszą porą na zabijanie – jest wówczas mocniejszy niż w dzień.
Krew stanowi dla Kaina główne źródło pokarmu. Normalna (czerwona) dodaje mu energii życiowej, niebieska, pochodząca głównie od duchów, zwiększa ilość energii magicznej. Czarna krew jest bardzo niesmaczna i tylko zmniejsza „słupek” witalności, zaś zielona to krew trująca, która powoduje szybki spadek energii życiowej. Najczęstszym sposobem zdobywania krwi jest jej spijanie za pomocą czarów oraz z przeciwników znajdujących się w stanie „chwiejno-chybotliwym”. Można też ją spijać ze śpiących w łóżkach szarych obywateli miast i wiosek.
CZARY:
Sanctuary – teleportuje Kaina do punktu rozpoczęcia gry, regenerując przy tym odrobinę energii życiowej.
Light – czar rozjaśniający otoczenie. Zużywa niewiele MP i trwa dłuższy czas.
Energy Bolt – strzał pociskiem energii. Można nim również włączać przyciski na ścianach. Zużywa niewielką ilość MP.
Repell – najbardziej pożyteczny czar. Magiczne pole uniemożliwia przeciwnikom skuteczny atak na Kaina, wszelkie pociski (magiczne i nie) są przez nie odbijane. Zużywa cały jeden run magii i trwa niezbyt długo (lecz wystarczająco).
Inspire Hate – ciekawy efekt tej magii polega na wzbudzeniu w przeciwnikach ślepej furii, której rezultatem jest wzajemna walka wrogów Kaina. Zużywa niecały run i ma ograniczony czas trwania.
Stun – oddziaływuje jedynie na ludzi, wprawiając ich natychmiastowo w stan „chwiejno-chybotliwy”, co bardzo ułatwia dobre odżywianie wampira. Pocisk Stun jest samosterujący i zużywa niewiele MP.
Incapacitate – zatrzymuje przeciwnika w bezruchu na jakiś czas, umożliwiając łatwą eliminację. Zużywa niecały run.
Blood Gout – czar pozwalający Kainowi wypijanie krwi bezpośrednio z atakującego wroga. Zużywa pół runu.
Control Mind – powoduje przejście kontroli nad ciałem ludzkiego przeciwnika. Zużywa ponad jeden run i trwa aż do śmierci przejętego ciała lub rezygnacji z jego usług.
Blood Shower – to nie inaczej jak Blood Gout działający na wszystkich przeciwników znajdujących się dokoła. Zużywa cały run.
Spirit Death – powoduje natychmiastową śmierć przeciwnika. Zużywa niecały run.
Lightning – Kain przywołuje istny deszcz piorunów likwidujący wszystkich dokoła. Działa jedynie na otwartym terenie i zużywa cały run magii.
Spirit Wrack – czar pozwalający na przejęcie kontroli nad każdym monstrum.
Magicznych przedmiotów nie brak jest w Nosgoth. Kain może je zbierać i używać do woli. Maksymalnie może on posiadać 99 sztuk rzeczy danego typu.
MAGICZNE PRZEDMIOTY:
Flay – to sterowane, powoli lecące pociski w kształcie gwiazdek. Ich siła jest dwukrotnie większa od Energy Bolta.
Implode – coś w rodzaju granatu – duża moc i zasięg działania czynią go bronią bardzo efektywną.
Font of Putresces – sterowany pocisk o sile większej niż Implode. Dodatkowym efektem jest tworzenie w miejscu wybuchu kałuży kwasu likwidującej każdego, kto na nią wejdzie (oprócz Kaina).
The Pentalishe of Tarot – talia kart czarnej magii. Powoduje śmierć większości przeciwników w zasięgu wzroku. Działa z pewnym opóźnieniem.
Slow Time – efektem działania jest spowolnienie czasu, czy raczej możliwości przeciwników.
Antitoxin – konieczny w przypadku zatrucia krwi.
Energy Bank – podnosi do maksimum ilość posiadanej energii magicznej. Czas trwania tego efektu jest jednak niezbyt długi, a po zakończeniu ilość energii spada do zera.
The Heart of Darkness – dodaje około 1/3 energii życiowej (krwi).
BROŃ:
Uzbrojenie Kaina nie imponuje ilością, lecz jest zupełnie wystarczające. Generalnie broń wampira dzielimy na jednoręczną i dwuręczną, czyli pozwalającą na używanie magii oraz eliminującą jej użycie (obie ręce zajęte). Dostępna broń to:
Iron Sword – podstawowe narzędzie do zabijania. Odpowiednia ilość ciosów sprowadza przeciwników do fazy „chwiejno-chybotliwej”, w której łatwo wyssać z nich krew; jednoręczna.
Spiked Mace – broń słabsza od miecza, służy głównie do niszczenia niektórych przeszkód terenowych, atak nią jest opłacalny wyłącznie w przypadku ludzkiego przeciwnika (patrz faza „chwiejno-chybotliwa”); jednoręczna.
Axes – dwie ostre siekierki, którymi Kain potrafi wykonać zabójczy młyniec śmierci lub serię pojedynczych ciosów. Broń dwuręczna i bardzo silna, służy również do ścinania wolno stojących drzew.
Flame Sword – optymalna broń bohatera. Jej duża siła wynikająca z ognia pozwala „czuć się bezpiecznie w (prawie) każdej sytuacji”, jedyną jej wadą jest kompletne niszczenie przeciwników (bez możliwości „wysysu”); jednoręczna.
Soul Reaver – najsilniejsze oręże dostępne w grze. Wielki dwuręczny miecz rozrywa przeciwników na kawałki jednym ciosem, lecz ta jego zdolność ograniczona jest ilością posiadanej energii magicznej – każde trafienie odejmuje daną jej ilość.
Do uzbrojenia wliczamy również pancerze. W Legacy of Kain nie istnieje podział na silniejsze i słabsze środki defensywne, każda zbroja chroni w takim samym stopniu, lecz różni się od pozostałych właściwościami. Dostępnych mamy pięć pancerzy:
Iron Armor – podstawowa zbroja bez żadnych dodatkowych cech.
Bone Armor – dzięki niej Kain jest ignorowany przez wszelakie monstra typu „undead”, czyli takie jak zombie lub szkielety.
Chaos Armor – naszpikowany kolcami pancerz powoduje to, że każdy zadany Kainowi cios odejmuje taką samą ilość energii atakującemu monstrum.
Flesh Armor – „żywa zbroja” pozwalająca wampirowi na samoczynne odżywianie – krew zabitych wrogów automatycznie spływa uzupełniając ilość energii Kaina (chyba że jest zatruta)
Wraith Armor – główną właściwością tego pancerza jest ograniczanie spadku energii życiowej na koszt energii magicznej przy otrzymywaniu ciosów (dzieli to pół na pół).
PRZEMIANY:
Przemiany (Forms) wampira w inne postacie są chyba najciekawszym elementem gry. Pozwalają Kainowi na pokonywanie trudnych terenów, osiąganie niedostępnych miejsc, czy też ukrywanie swojego nienaturalnego wyglądu. Zdolności przemian są następujące:
Nietoperz – można przemieszczać się pod tą postacią na długie dystanse, ograniczone jednak określonymi miejscami – wież „sygnalizacyjnych” i głównych budowli w grze.
Wilkołak – jego najprzydatniejsze zdolności to szybki bieg i skoki pozwalające pokonywać niektóre przeszkody i osiągać wyższe poziomy terenu. Można nim również walczyć, lecz jest w tym raczej słaby.
Duch – nieczuły na każdy fizyczny atak oraz na wodę, bagna i kwas. Nie można nim walczyć, lecz do omijania wszelkich przeszkód i pułapek (kolczaste kule, wirujące ostrza, podłogowe kolce) nadaje się on doskonale. Szkodę może mu zadać jedynie atak magiczny. Przebywanie pod postacią ducha zużywa bardzo dużo energii magicznej. Uwaga: duch może przechodzić przez kraty.
Wieśniak – istnieją dwa rodzaje iluzji, jaką wampir może omamiać otaczających go ludzi. W pierwszej Kain przybiera całkowicie postać szarego obywatela, którym może się jedynie poruszać, w drugiej przyodziewa iluzyjną maskę, pozostając w swej właściwej postaci. Generalnie – mając wygląd wieśniaka może rozmawiać z mieszkańcami miast i wsi oraz poruszać się nie wzbudzając podejrzeń u strażników i żołnierzy.
BUDOWLE:
Budowle, z jakich może korzystać Kain, generalnie dzielą się na kilka typów. Najważniejsze z nich są oczywiście główne lokacje gry. Można je osiągać lotem nietoperza, niektóre są dostępne również „na piechotę”. Mogą one także zawierać kilka z pozostałych typów budowli:
Świątynie – najczęściej zawierają przydatne Kainowi rzeczy: czary, bronie, zbroje itp.
Pijalnie krwi – wielkie fontanny z dominującym motywem czaszki. Każda z nich oferuje Kainowi jakąś zdolność: trzy zwiększają jego siłę fizyczną (przesuwanie kamieni), trzy prędkość uzupełniania energii magicznej, jedna uodparnia wampira na deszcz, jedna na śnieg, ostatnia zaś przekształca zdolność wieśniaka do jej drugiego rodzaju.
Kantor krwi – wielka sala z zielonym ołtarzem. Za około 80% aktualnie posiadanej krwi (energii) można otrzymać dziesięć sztuk danego typu magicznych przedmiotów.
Wieże widokowe – zaznaczywszy swoją obecność przy takiej wieży, Kain może doń wracać pod postacią nietoperza.
Bestiariusz w „Legacy of Kain” jest bardzo rozbudowany. Generalnie mamy do czynienia ze stworami walczącymi wręcz oraz z miotaczami pocisków (magicznych lub nie). Wszystkie monstra różnią się od siebie wytrzymałością oraz siłą i sposobem ataku. Co prawda nawet najodporniejsze z nich (czerwone diabły) mają dużo mniej energii życiowej niż Kain, jednak siła ich ataku często przewyższa zdolności wampira. Inny typ wroga to bossowie. Najczęściej każdego z nich trzeba zabijać ręcznie – są uodpornieni na większość magii i magicznych przedmiotów. Również sposoby ich walki różnią się od powszechnie spotykanych, posiadają również większą ilość energii niż zwykłe potwory. Ujmując sprawę ogólnie, nie można się nudzić likwidując wrogów – na każdego z nich trzeba obrać specyficzną taktykę walki.
Kilka dobrych rad:
Jeżeli w danym labiryncie wyrżnąłeś w pień jego mieszkańców, to przy ponownych odwiedzinach tego miejsca monstra powracają, lecz pod postacią duchów.
Na otwartych terenach potwory są zawsze świeże i żywe.
Duchy są wolniejsze, słabsze i mniej odporne niż przed śmiercią, poza tym ich ataki obejmują jedynie energię magiczną.
Niektóre monstra są niezbyt zręczne i atakując Cię – nie trafiają raz za razem. Wykorzystaj to, jeśli możesz, dosięgając je swoim mieczem.
Czasami spotkasz wielkie zamknięte bramy lub jaskinie – otwierają się one tylko w nocy przy pełni księżyca.
Jeżeli labirynt ma kilka wyjść, zbadaj je wszystkie, a nuż trafi się coś ciekawego.
Jeśli nie masz ochoty na bijatykę, pokonuj obszar pod postacią ducha lub wilka (szybkość przemieszczania się).
Posiadając umiejętność przemiany w ducha wykorzystuj to do badania obszarów wodnych – czeka tam wiele ukrytych rzeczy. W swojej wędrówce powracaj do terenów, na których z powodu braku odpowiednich broni i zdolności w poprzednich etapach gry nie byłeś w stanie osiągnąć niektórych miejsc.
Kombinuj z różnymi ustawieniami broni i pancerzy – efektowne połączenia daje np. Axes + Flesh Armor lub Flame Sword + Chaos Armor.
Jeżeli nie możesz się wydostać z danego odcinka labiryntu z powodu zamkniętych drzwi, zbadaj czy nacisnąłeś przyciski w ścianach lub w podłodze (czasami trzeba wcisnąć tylko niektóre z nich).
Zamek Voradora (twojego wujka) kryje w sobie sporo tajemnic – najczęściej są to ukryte za kotarami przyciski otwierające przejścia do dodatkowych pomieszczeń.
Gdy walczysz z barami, koniecznie używaj czaru Repell. Czasami działa na nich również Energy Bolt.
Kraina Nosgoth posiada swój sekretny alfabet. Można go zobaczyć w drugiej świątyni licząc od startu – sekretny pokój otwiera się, gdy przesuniesz dwa kamienie leżące na podłodze.
Wykonanie „Legacy of Kain” pozostawia gracza w niemym zachwycie. Znakomita grafika pseudoizometrycznego pola akcji, fantastyczne efekty świetlne i dźwiękowe, nastrojowa muzyka i zabójcze dema towarzyszące ważniejszym momentom gry to jest to, co wampirki lubią najbardziej. Postacie oraz potwory są dobrze animowane, wnętrza budowli i labiryntów wykonane z dbałością o szczegóły (takie jak spływająca ze ściany krew, czy rozkładający się na podłodze jakiś nieszczęśnik). Dodatkowe menusy wykonane są estetycznie i stylowo, istnieje w grze również opcja ponownego oglądania wspomnianych demosów.
Star
Jeśli chcecie wiedzieć jak ukończyć grę „Blood Omen: Legacy of Kain” czytajcie następny numer PSX Extreme.